Labská cyklostezka je minulostí. Jak zhodnotit uplynulých 19dní a co říci o samotné dálkové trase? Základním problémem celé výpravy bylo počasí. Zataženou oblohu jsem viděl častěji než slunce a počet dní, kdy jsem jel v dešti, značně převyšuje počet dní, kdy mi při jízdě ani nekáplo. Nejhorší to bylo cestou do Hamburgu, kdy jsem jel zkrápěn vodou několik dlouhých hodin a v závěru dne jsem byl už značně prokřehlý, protože bylo navíc i docela chladno. Protrpěl jsem si 5 defektů (2x zadní kolo, 3x přední kolo), ale jinak jsem nemusel řešit žádný technický problém. Jel jsem s novým předním nosičem od Sport Arsenalu a s novými vodovzdornými zadními brašnami téhož výrobce. Oboje fungovalo na výbornou. Přestože jsem nedojel až na samotný konec Labské cyklostezky do Cuxhavenu, dovolím si ohodnotit tuto dálkovou trasu jako poměrně solidní a nenáročnou, chtělo by se až říci "family-friendly". Skutečně si dovedu představit, že by ji absolvovaly i rodiny s dětmi. Profil tomu je, měrou více než vrchovatou, nápomocen. Pravda je, že místy je docela fádní a některé úseky jsou málo atraktivní, ale co také očekávat od více jak 900 kilometrové jízdy podél toku řeky (byť ne vždy je s ní cyklista v kontaktu). Značení stezky je velmi dobré, a to jak v Česku, tak v Německu. Jen se člověk musí vypořádat s tím, že není úplně konstantně stejné po celé délce trasy. Zázemí, v podobě odpočinkových zón, míst k občerstvení, stravování, ubytování apod., je na velmi dobré úrovni po celé délce cyklostezky, a to jak na levém, tak i na pravém břehu Labe. Není dokonce ani příliš velký rozdíl mezi Českem a Německem, co se četnosti a kvality týče. Pro orientaci jsem používal průvodce z nakladatelství Esterbauer Elberadweg Part 1: Praha-Magdeburg & Elberadweg Part 2: Magdeburg-Cuxhaven. Níže ještě přikládám přehlednou tabulku průběhu jízdy:
Celý cestopis i s fotografiemi bude opět v dohledné době publikován na mém cyklistickém webu http://www.ludeks.wz.cz. A to je o Labské cyklostezce vše.













