neděle 11. srpna 2013

Slovinsko - závěr

Jsem zpátky doma. Akce "Slovinsko: přes Julské Alpy na jadranské pláže" je minulostí. Tady je přehledná tabulka průběhu jednotlivých etap:


A jak hodnotím tento kudrnovský zájezd do Slovinska... napřed negativa, co se mi nelíbilo, co se moc nepovedlo. Poměrně zásadní výhrady mám ke koncepci. Přestože oceňuji méně časté střídání kempů, dnů s volným programem - tzn. na jednom místě - bylo prostě příliš mnoho. Poznání Slovinska se díky tomu omezilo téměř výhradně na Triglavský národní park. Strávili jsme zde šest dnů z osmi, takže na "zbytek" země zůstaly jenom dva dny (přejezdová etapa slovinským Krasem a volný den na Jadranském pobřěží). Slovinsko je bezesporu krásnou prázdninovou destinací, a proto je škoda nevyužitých příležitostí na její širší poznání. To je ale také asi jediná výhrada, která mě napadá. Ostatní záležitosti už totiž hodnotím pozitivně. Počasí přálo neuvěřitelným způsobem, chtělo by se dokonce říct, že toho slunce bylo někdy až příliš. Organizace klapala jako na drátkách, kempy - snad s vyjímkou Zlatorogu u Bohinjského jezera, který byl přeplněný - byly na vysoké úrovni, stravování fantastické. Nejúžasnější věcí ve Slovinsku jsou jednoznačně jezera a řeky - křišťálově čistá voda doslova bere dech a přírodní scenérie okouzlí smysly. V kombinaci s majestátnými horskými hřebeny a divokými vápencovými soutěskami je to prostě slovinský TOP. A to jak ve smyslu koupání, tak i obyčejného dívání se a obdivování. Ještě bych zmínil chování slovinských řidičů na silnicích. Málokde jsem se jako cyklista cítil tak bezpečně a v pohodě jako právě na slovinských silnicích. Skutečně jsem zde nepotkal jediného "ego-moto-maniaka", které dnes a denně potkávám na českých silnicích. Prostě jiný kraj, jiný mrav. Celou akci jsem absolvoval na crossovém kole... ne že bych měl někde kdovíjaké problémy, ale Triglavský národní park si více užijí ti, kdo si sem vezmou MTB. Některé šotolinové cesty jsou tu přece jen poměrně dost hrubozrnné. A to je k Slovinsku vše. Celý podrobný cestopis i s fotogalerií bude - jako už tradičně - zveřejněn na mých webových stránkách http://www.ludeks.wz.cz.

sobota 10. srpna 2013

Slovinsko - den poslední

Poslední den je zase volný program. Protože jsme u moře, veškerý život se odehrává na promenádách u pobřeží. Jel jsem se podívat do Piranu, Portorože, Izoly a Koperu. Jízdu po celou dobu znepříjemňoval ultrasilný vítr. Celé putování jsem zakončil koupáním v moři. Je 21hod a náš zájezd se vydává na cestu k domovu.

pátek 9. srpna 2013

Slovinsko - den šestý a sedmý

Volný den jsem strávil projížďkou podél divoké řeky Soča do městečka Kobarid a zpět. Pokochal jsem se vodopádem Boka, strmými skalisky Soče a najel celkem 100km. Následující den nás bus popovezl do oblasti nazývané Kras. Tady jsem navštívil mohutné jeskyně Škocjanske jame a městečko Lipica, proslulé chovem koní. Poslední noc spíme u moře v městečku Strunjan.

středa 7. srpna 2013

Slovinsko - den čtvrtý a pátý

Čtvrtý den zájezdu byl opět v duchu volného programu. Já se jel podívat do Itálie na jezera Lago di Fusine. Romantika maximální, ale koupání je tady zakázáno s plavkami i bez. Poté jsem stihl ještě vodopád Peričnik. Pátý den jsme měli královskou etapu: přejezd nejvyššího evropského silničního sedla Julských Alp Vršič (1611 m.n.m.). V tropických vedrech, která panovala, byl výjezd skutečně jízdou na krev, ale i tak mi nedělal větší problémy a předjel jsem všechny ostatní účastníky zájezdu. Ve sjezdu jsem pak předháněl auta i motorky, ale musel jsem se hlídat, protože zatáčky byly hodně ostré a moje crosové kolo má přece jen poměrně velkou setrvačnost. Dojezd už byla relaxace, při níž mě ovšem fackovalo neskutečné vedro. Kempujeme u městečka Bovec, kde strávíme i další den.

pondělí 5. srpna 2013

Slovinsko - den druhý a třetí

Včerejší den byl ve znamení volného programu, protože jsme zůstávali na jednom místě. Já jsem trochu pojezdil po okolí, dal si jeden hrubý výjezd do Rovne, zajel se podívat na Savické vodopády a koupal se bez plavek v Bohinjském jezeře. Dnes už jsme se zase přesunovali. Mým prvním cílem bylo Bledské jezero. Koupání v něm - tentokrát už v plavkách - bylo úžasné. Voda je neuvěřitelně čistá a teplá. Poté jsem kouknul na hrad a uháněl k další zajímavosti - Pokljuské soutěsce. Pak už jen zbylo dojet do kempu v Dovje. Oba dva dny panovaly tropická vedra, tak uvidíme jak bude dál...

sobota 3. srpna 2013

Slovinsko - den první

V 7:00 jsme protli hranice se Slovinskem, v 9:00 už vyražím z Kranju na kole za prvními zážitky. Počasí je tropické, ale jedu údolím a po rovině, tak to jde. Prvními ochutnávkami Slovinska jsou městečka Škofja Loka a Zelezniki. Po 40km přichází odbočka do kopců a je to peklo - 8km galejí s litry potu. Následný sjezd k Bohinjskému jezeru ale stojí za to. Kempujeme na jeho břehu.

čtvrtek 1. srpna 2013

Slovinsko - úvod

Léto vrcholí, takže je čas na nějakou novou cyklistickou výpravu. Pro rok 2013 jsem si vybral 10-denní zájezd u cestovní kanceláře Kudrna Brno s názvem Slovinsko - přes Julské Alpy na jadranské pláže. O Slovinsku se říká, že je to "Zelený kus Evropy", protože asi polovinu rozlohy pokrývají lesy. Říká se mu také "Slunná strana Alp", protože i když se zde dá najít neuvěřitelná směsice počasí, skoro vždy je tu dostatek slunce. Tak uvidíme. Mapy jsou koupeny, věci nachystány, kolo je připraveno...