Expedice po trase Via Claudia Augusta je u konce. Jak celou cestu zhodnotit? Jednoznačně se jednalo o zatím nejextrémnější podnik v historii mých cykloturistických aktivit. Výprava mi dala v míře více než vrchovaté okusit, jaké to je být odkázán pouze sám na sebe. Potkal jsem spoustu skvělých lidí, získal několik nových přátel, ujistil se o tom, že jsem schopen se v zahraničí domluvit a poradit si se situacemi, do kterých se v normálním životě nedostanu. Počasí mě občas pěkně potrápilo. V Německu mě 36hodinový vytrvalý déšť uvěznil na celý den v Landsbergu; když jsem v dešti dojížděl do italského Spresiana, byla nedaleká Padova zatopena vodou; bouřka v Rakousku, kterou jsem přečkal na autobusové zastávce, odstavila na několik hodin dodávky elektřiny v oblasti, kterou jsem projížděl. Ale zážitky, které jsem si z této cesty přivezl už zůstanou navždy v mé paměti ať už jsou to ty o báječné cyklistice, nebo ty o překonávání překážek a obtíží. Co se týče vlastní Via Claudia Augusta, jedná se skutečně o velmi pěknou dálkovou cyklotrasu. Značení je v každé ze zemí, kterými vede poměrně dost různorodé. V Německu jsou to klasické směrovky a značky na sloupech. v Rakousku také, ale je jich poměrně méně, zato jsou doplněny žlutými šipkami s textem "Via Claudia Augusta" přímo na vozovce. V Itálii vede trasa po úplně fantastických cyklostezkách zcela mimo běžné silnice a značení je realizováno podobně jako v Rakousku přímo na asfaltovém koberci symbolem kola s šipkami. Klasických značek Via Claudia Augusta je pomálu, vesměs jsou nahrazeny informačními tabulemi, informujícími o historii místa, kde se cyklista zrovna nachází a mapkou dalšího průběhu trasy, včetně kilometráže a záchytných bodů. V závěrečné části trasy směrem k Benátkám se značení Via Claudia Augusta zcela ztrácí a ubývá i speciálních cyklostezek. S kempy jsem měl problém jedině v Itálii, kde jich je poměrně málo a jsou často obsazené. Stalo se mi to u Lago di Caldaro v kempu Gretl am See, kde mě recepční pakovala pryč už od brány a podobné to bylo i u Lago di Caldonazzo, ale tady jsem místo nakonec našel. V Itálii byly také největší problémy domluvit se anglicky, a to jak v kempech a hotelech, tak i v obchodech. A Benátky coby zlatý hřeb cesty? Pro cyklistu není dosažení města na laguně tak docela bez problémů, neboť most Ponte della Libertá spojující Benátky s pevninou je motorway a cyklisté tudy nesmí. Je nutno se na most dostat z boku a jet po chodníku. S parkováním kola jsem zde neměl sebemenší problém a odstavil jsem ho v "bicycleta garage". Město samotné je "romantické", ale těch turistů ve všech masově zpropagovaných bodech jako např. Ponte di Rialto a dalších bylo na můj vkus skutečně příliš. To raději sednout si v některé z uliček či náměstíček mimo hlavní turistickou trasu do pizzerie na tu zaručeně pravou italskou pizzu a capuccino. Také obchůdky v těch zastrčenějších koutech města mají daleko působivější atmosféru a neopakovatelné kouzlo oproti těm na hlavní promenádě. Ale samozřejmě každému se líbí něco jiného a nechci nikomu vnucovat svůj pohled na věc. Ale zpátky k cyklistice. Pokud vás zájímá statistika jednotlivých etap, zpracoval jsem následující tabulku:

Co se týče "technických problémů" měl jsem 3x defekt na zadním kole (1x Německo 6.den, 2x Itálie 12.den a 15.den). V Itálii mi upadla gumová objímka u předního nosiče, čímž došlo k jeho uvolnění - opraveno pomocí pružného obinadla. Jinak se cesta obešla bez závažnějších obtíží. A to je vše. Celý cestopis, den po dni, si budete moci v dohledné době (jakmile zpracuji všechny podrobnosti a fotografie) přečíst na mých webových stránkách http://www.ludeks.wz.cz.