neděle 13. června 2010

Závěrečné zhodnocení a pár postřehů kolem

Akce se vydařila hlavně díky absolutně skvělému počasí. Kromě prvního dne byly po celou dobu "tropy", a ty já snáším poměrně lépe než "chladné" dny. Dostupnost lokality je bezproblémová, poloha autokempu ATC Morava na okraji Mohelnice v lesoparku velmi dobrá. Samotný autokemp přestože již nezáří novotou a investice do vybavenosti jsou již nějaký ten rok nulové je na solidní úrovni. Horší už je to s cenou za ubytování: přestože měsíc červen není počítán do hlavní letní sezóny a nefunguje tedy 75% služeb (a ty co fungují jsou výrazně omezeny) platí se plná taxa jako při plném provozu kempu. A protože je tato taxa poměrně vysoká asi nepřekvapí, že kemp mimo prázdninové měsíce zeje prázdnotou.
Horní Pomoraví je z pohledu cyklisty velmi pestrou a vděčnou lokalitou: nabízí jak nenáročné rovinnaté oblasti tzv.Litovelského Pomoraví tak i těžší horské trasy v podhůří Jeseníků. Z pohledu turisty jsou zde pak zajímavé cíle v podobě hradů Bouzov, Sovinec a Šternberk, zámků v Úsově a v Náměšti na Hané, dále je možné navštívit Mladečské a Javoříčské jeskyně a samozřejmě Olomouc s jeho městskou památkovou rezervací. Jako přírodní koupaliště je nejlepší pískovna u Lhoty nad Moravou. Kvalita silnic v regionu nestojí za zlámanou grešli. Některé z nich, přestože mají asfaltový povrch, bych ani nenazýval silnicemi ale prostě jen "cestami". Souvislý asfaltový koberec byste totiž na nich hledali marně. Díry a jedna záplata na druhé z nich dělají "tankodromy" pouze pro odpružená kola. Na mnoha lesních šotolinách se jezdí daleko komfortněji než na těchto rádoby silnicích. "Zlaté české ručičky" v této profesi prostě selhávají, a to se samozřejmě netýká jenom Horního Pomoraví. Látání děr pomocí (v poslední době velmi oblíbené) metody štěrkoasfaltu stříkaného jako směs přímo z cisterny neřeší problém údržby českých silnic ani omylem.
Několik dalších postřehů z výpravy už jen telegraficky: "nákupní centra" v obcích převzala společnost Coop, poměrně solidní nabídka, ale "CHLAZENÉ" nápoje zde nehledejte; většina typických vesnických hospod otevírá v pozdní odpolední hodinu; v regionu je spousta rodinných domů, statků a hospodářských objektů na prodej; v době mého pobytu až neskutečně mnoho uzavřených úseků silnic, v mnoha případech z neznámých důvodů - pro cyklisty to má ovšem jednu obrovskou výhodu, neboť mají za uzávěrou celou silnici sami pro sebe...
A to je vše. Konec, tečka, snad zase někdy příště u další "reportáže".

Žádné komentáře:

Okomentovat